WhatsApp Image 2021-08-07 at 2.16.14 PM

مدیریت منابع انسانی

اگر بخواهیم یک سازمان مدرن را توصیف کنیم باید بگوییم که این سازمان توانایی تغییر دارد؛ اما همین تغییر به چه عواملی بستگی دارد؟ این تغییرات به هنجارهای جامعه، الگوهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بسیاری مرتبط است. علاوه بر این می‌توان گفت که در منابع انسانی یک تغییر ثابت وجود دارد و آن خلاقیت، ایده و تجربیات جدید است و افراد در صدد تغییر ایده‌ها و نظرات قبلی خود بر می‌آیند. همین امر موجب می‌شود تا روندهای زیر شکل بگیرد.

 1. پیچیدگی سازمان‌ها و شرکت‌ها
 2. افزایش مشاغل آزاد و به دنبال آن افزایش تعداد کارفرمایان

موارد بالا نشان می‌دهند که چنین موضوعاتی نیاز به کسب مهارت و آموزش‌های تخصصی دارد؛ و نیروی انسانی باید حتماً به صورت متناوب علم، تخصص و آموزش خود را به‌روز کنند. تا جایی که بسیاری از کارمندان با تجربه در سازمان‌ها به علت پیشرفت علم و تکنولوژی مجبور به کسب آموزش‌های عالی و تجربیات جدید شده باشند. زمانی که کارمندان سطح رسمی دانش خود را ارتقا می‌دهند قطعاً از مدیر تقاضای سطح‌بندی دارند و این امر به توانایی مدیریت منابع انسانی ارتباط پیدا می‌کند؛ بنابراین هر مدیر باید مدیریت خود را در مدیریت توسعه و حفظ کند.

 

عامل انسانی و اهمیت آن‌ها

به عنوان مثال یکی از مسائل مهم و البته کلانی که کشور هند با آن روبرو بوده، اشتغال و فقر است. اگر این دو مشکل در کشور هند از بین برود قطعاً بسیاری از نگرانی‌های این دولت از بین خواهد رفت. اگر دولت هند بتواند با چالش‌های زیر مقابله کند قطعاً می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را نیز برطرف کند.

 • مبارزه با تورم و نگه داشتن خط قیمت
 • ایجاد فرصت‌های شغلی تقریباً تا جایی که اشتغال کامل برای افراد به وجود بیاورد
 • ارتقا خلاقیت و نوآوری
 • طراحی مجدد شغل، بزرگ کردن و غنی‌سازی
 • ارتقا صادرات و رشد اقتصادی
 • کاهش تولید زباله
 • ترویج و ارتقا فرهنگ، هنر، ورزش، علم و…
 • ارتقا احساس هویت ملی، آگاهی و مشارکت
 • رفع فقر
 • بهبود کیفیت زندگی کاری
 • بهبود کیفیت زندگی
 • رفع تبعیض از هر نوعی که باشد
 • صرفه‌جویی در منابع تجدید پذیر و تجدید ناپذیر
 • حسابداری و مدیریت دارایی‌های انسانی و به دنبال آن افزایش سود و درآمد

 

منابع انسانی چیست؟

از دیدگاه ملی مجموع دانش‌ها، مهارت‌ها، توانایی خلاقیت، استعدادها و نگرش‌های به دست آمده در جامعه را منابع انسانی می‌گویند. البته این تنها یکی از تعاریف منابع انسانی است. از دیدگاه مایکل جیوجیوس منابع انسانی متشکل از عوامل فیزیولوژیکی است که انسان از لحاظ جسمانی و روانی به آن‌ها احتیاج دارد به‌عنوان نمونه از لحاظ جسمانی به غذا، استراحت، شرایط محیطی و از نظر روان‌شناختی به آزادی در تصمیم‌گیری، قدرت، موفقیت و… احتیاج دارد.

باید به این نکته توجه کنید که منابع انسانی در سازمان‌های مدرن و پیشرفته در حال گسترش است. بدیهی است بیشتر مشکلاتی که در این سازمان‌ها به وجود می‌آیند بیش از آنکه اقتصادی، فنی یا سیاسی باشند اجتماعی و انسانی است.

عدم شناخت این وضعیت خسارات سنگینی را به جامعه و ملت وارد می‌کند. اگر یک سازمان تمایل داشته باشد تا بهره‌وری قابل‌توجهی را به وجود بیاورد باید حتماً به نیروی انسانی خودش توجه ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند بهترین نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها را کسب کند و در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.

تعریف مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی را می‌توان به عنوان بخشی از مدیریت تعریف کرد:

کلیه تصمیمات، استراتژی‌ها، عوامل، اصول، عملکردها، فعالیت‌ها و روش‌های مربوط به مدیریت افراد به عنوان کارمندان در هر نوع سازمانی به عنوان بخشی از مدیریت تعریف می‌شود.

تمام ابعاد مربوط به افراد در روابط شغلی آن‌ها و تمام فعالیت‌های ناشی از آن خدمات و کیفیت زندگی شغلی کارکنان که به موفقیت سازمانی کمک خواهد کرد.

مدیریت منابع انسانی (HRM) فرایندی است که مردم و سازمان‌ها را به هم نزدیک می‌کند تا اهداف هر یک محقق شود. این بخشی از فرایند مدیریت است که مربوط به مدیریت منابع انسانی در یک سازمان است. منابع انسانی با این امر تلاش می‌کند با به دست آوردن همکاری صمیمانه، بهترین‌ها را به مردم بدهد. به طور خلاصه، این مدیریت ممکن است به عنوان هنر توسعه و حفظ نیروی کار شایسته برای دستیابی به اهداف یک سازمان به طور مؤثر و کارآمد تعریف شود.

یک روش نو برای منابع انسانی

سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار تمایل دارند تا به یک برتری و تعالی برسند. قطعاً برای رسیدن به این تعالی و برتری به کار انسان بیشتر از هر چیزی توجه می‌شود. نیروهای انسانی جوان و تازه ظهور باید در کسب تجربیات افرادی که قبلا در سازمان بوده‌اند تلاش کنند و برنامه‌ها و طرح‌های جدید را با مشاوره و طرح‌ریزی مدیر به نتیجه‌ی مطلوب برسانند.

منابع انسانی به چه چیزی کمک می‌کند؟

سازمان‌های کشور با چالش‌های جهانی روبرو هستند و منابع انسانی به خوبی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا در سطح بالا به سودآوری و افزایش درآمد برسند. همچنین منابع انسانی باید در مباحث جدی مانند چگونگی سازمان‌دهی شرکت برای اجرای استراتژی خود ارتباط داشته باشد. ایجاد شرایط برای این امر شامل مراحل مختلفی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

در قدم اول منابع انسانی روش‌های تجارت و افزایش سود و درآمد ساختاری که در سازمان سودمند نیست را شناسایی می‌کند.

در قدم‌های بعدی منابع انسانی باید آن‌گونه که جریان سازمان را هدایت می‌کند، منعطف و پذیرا باشد. به تعریفی دیگر در برابر تغییرات مقاوم نباشد و هر آنچه سازمان در جهت پیشبرد اهداف در نظر می‌گیرد را پذیرا باشد.

در نهایت منابع انسانی باید اولویت‌های مشخصی برای خود تعیین کند.

منابع انسانی علاوه بر اینکه باید کاملاً منعطف و به روز باشد، حتماً لازم است تا چهره سنتی خود را فراموش نکند و وظایف روزمره خود را به خوبی انجام دهد.

منابع انسانی باید اطمینان حاصل کند که کارکنان وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند و از هم مهم‌تر نسبت به وظایف خود متعهد و پویا هستند. از دیگر وظایف مهم منابع انسانی مشارکت است. مشارکت در بین کارکنان باعث تقویت روحیه‌ی تیمی و خلق نوآوری می‌شود. منابع انسانی باید صدای کارکنان را به گروه مدیریت برسانند و هرآن چه را که نیاز هست به مدیریت بازگو کند.

گاهی اوقات تعداد بیشتری از منابع نیروی انسانی به سازمان اضافه می‌شوند و به نوعی منابع انسانی جدید وارد سازمان می‌شود. این یعنی مدیریت باید کنترل بیشتری به روی کارکنان داشته باشد تا به کمک افراد بتواند پروژه‌های گروهی سازمان را به خوبی پیش ببرد.

یکی از راه‌هایی که منابع انسانی یک سازمان را پر قدرت و فعال نشان می‌دهد توجه به تسهیلات رفاهی کارکنان سازمان است. شرکت دارا با پیاده‌سازی طرح‌های نوین مالی و اعتباری برای شرکت‌ها و سازمان‌ها این امکان را ایجاد کرده است تا کارمندان به راحتی بتوانند کارت اعتباری خرید کالا و خدمات دریافت کنند. این طرح برای سازمان‌ها مزایای زیادی دارد که از بین آن‌ها می‌توان به افزایش رضایت کارمندان اشاره کرد.

برچسب ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *